Książka, która łączy pokolenia, czyli Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy

Akademia Pana Kleksa” to jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa. Pamiętam, że kiedyś czytałam ją wiele razy, oglądałam także film oraz słuchałam tej świetnej historii z płyt winylowych. W dzieciństwie ta historia często krążyła gdzieś obok mnie, dlatego postanowiłam po wielu latach jeszcze raz sięgnąć po tę powieść. Nie byłam pewna czy książka Jana Brzechwy może spodobać się osobie po trzydziestce, ale zaryzykowałam i nie żałuję. Jest to fantastyczna historia, o której nie można zapomnieć. Muszę jednak przyznać, że czytając tę powieść teraz, zauważyłam pewne wątki, których nie widziałam w dzieciństwie. 

 Niezwykła szkoła, wyjątkowi uczniowie 

Akcja powieści toczy się w Akademii Pana Kleksa, do której trafiają chłopcy, którym nie do końca idzie w zwyczajnej szkole. Głównym bohaterem książki jest Adaś Niezgódka, którego w zwykłym świecie prześladuje pech. Chłopiec w magiczny sposób trafia do szkoły prowadzonej przez Ambrożego Kleksa i od razu całkiem inaczej funkcjonuje. Okazuje się bowiem, że chłopiec jest wyjątkowy i naprawdę zdolny. Razem z naszym bohaterem i innymi chłopcami w szkole przeżywamy świetne przygody. Warto dodać, że imię każdego z uczniów rozpoczyna się na literę “a”. Nie chcę jednak zdradzać szczegółów dotyczących dalszej fabuły, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po tę baśniową książkę i wyrobienie sobie własnej opinii na jej temat. 

Baśniowa szkoła 

Akademia Pana Kleksa (dostępna w księgarni internetowej)” to świetna książka, która łączy pokolenia. Każdy może po nią sięgnąć i na pewno nie będzie się nudził. Fabuła jest tutaj świetnie wymyślona. Historia dzieje się pozornie w realnym miejscu, jakim jest szkoła, ale tak naprawdę jest to baśniowy świat, w którym dzieje się wiele magicznych zdarzeń. Bohaterowie zostali wykreowani bardzo dokładnie, z dbałością niemal o każdy szczegół. Są to postacie, które można lubić. Książka napisana jest lekkim językiem, wiele w niej dobrego humoru. Jest to także powieść edukacyjna, z której każdy może wynieść naprawdę bardzo dużo dla siebie. Szczerze polecam.